Saugumo savaitė keliaujant su kūdikiu
Registacijos forma skirta rezervuoti laiką, SAUGUMO SAVAITĖS KELIAUJANT SU KŪDIKIU metu, asmeninei konsultacijai Tipi Tapi parduotuvėse Kaune ir Vilniuje. Rezervuoti laiką galite užsiregistravę formoje:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf1Zb1XNjQ_gXSBzvyvGYCt1LZJMIFSVTb72i7G38UvRKhSDw/viewform?usp=sf_link
Trumpai apie autokėdutes
Mažo vaiko kūnas labai skiriasi nuo suaugusio žmogaus tiek ūgiu, tiek kūno mase, todėl vaiką būtina vežti specialiojoje kėdutėje. Kėdutės užtikrina papildomą apsaugą eismo įvykio metu ir neleidžia vaikui iškristi iš savo sėdėjimo vietos ar net transporto priemonės.
Lietuvos transporto saugos administracija tirdama eismo įvykius nustatė, jog 2021 m. eismo įvykiuose buvo sužaloti 3 vaikai, kurie buvo vežami be specialiųjų vaikiškų kėdučių, o 2022 m. vežami be kėdutės arba netaisyklingai pritvirtintoje automobilinėje kėdutėje buvo sužaloti 2 mažamečiai, o vienas žuvo.
Norint užtikrinti, kad automobilinė kėdutė atliktų visas funkcijas, labai svarbu parinkti tinkamą dydį, modelį ir tinkamai ją pritvirtinti.
Kėdučių tipai
Šiuo metu prekyboje esančios kėdutės turi atitikti ECE R44 arba ECE R129 (i-Size) standartą. Pagal kurį standartą buvo sertifikuotas kėdutė, galima sužinoti iš esamo žymėjimo (etiketė arba lipdukas). Šalia taip pat yra pateikiama informacija, padedanti pasirinkti tinkamą kėdutės dydį ir modelį.
ECE R44 standarto kėdutės yra skirstomos į grupes pagal vaiko svorį:
-
0 grupė skirta vaikams iki 10 kg svorio;
-
0 + grupė skirta vaikams iki 13 kg svorio;
-
I grupė skirta 9–18 kg svorio vaikams;
-
II grupė skirta 15–25 kg svorio vaikams;
-
III grupė skirta 22–36 kg svorio vaikams.
ECE R129 (i-Size) standarto kėdutės nėra skirstomos į grupes ir yra pritaikytos vaikams pagal jų ūgį, nurodytą prie kėdutės specifikacijų.
Šiuos standartus atitinkančios kėdutės yra testuotos ir atitinka saugumo reikalavimus. Tačiau vertėtų atkreipti dėmesį, jog ECE R129 (i-Size) standartą atitinkančios vaikiškos kėdutės papildomai yra testuojamos ir dėl apsaugos nuo šoninių smūgių.
Kėdutės tvirtinimas
Vaikiškos kėdutės gali būti tvirtinamos 2 būdais: ISOFIX jungtimi arba automobilio saugos diržu.
Kėdutės, tvirtinamos ISOFIX jungtimi, gali būti naudojamos tik transporto priemonėse, turinčiose tam pritaikytas jungtis. Automobilyje jos yra įmontuotos keleivio sėdynės atlošo apačioje ir pažymėtos ISOFIX ženklu. Dauguma ISOFIX kėdučių bazių turi raudonos arba žalios spalvos indikatorius, kurių spalva pasikeičia iš raudonos į žalią, kai jungtis yra tinkamai pritvirtinta.
Kėdutę tvirtinant saugos diržu labai svarbu diržą tvirtinti tiksliai tose vietose, kurias nurodo gamintojas. Teisingai pritvirtinus kėdutę diržas neturėtų būti laisvas, o kėdutė negali judėti.
Vaiką vežant automobilinėje kėdutėje, pritaikytoje vaiką prisegti automobilio saugos diržais, labai svarbu įsitikinti, jog saugos diržu yra prisegtas ne tik vaikas, bet ir kėdutė, t. y. diržas yra pervertas už kėdutės „ausyčių“. Eismo įvykio atveju diržas neleis kėdutei ar paaukštinimui išslysti.
Tvirtinant vaikišką kėdutę automobilio priekyje svarbu įsitikinti, kokių papildomų priemonių reikia imtis vaiko saugumui užtikrinti. Pvz., kėdutę tvirtinant nugara į priekį, privaloma atjungti priekinę keleivio saugos oro pagalvę. Taip pat būtina įsivertinti, ar kėdutė neužstoja vairuotojo matymo zonos dešinėje pusėje (keleivio lango).
Automobilio salone vežama kėdutė turėtų būti tinkamai pritvirtinta visada, net ir tais atvejais, kai joje nėra vežamas vaikas. Nepritvirtinta kėdutė staigiai stabdant ar eismo įvykio metu gali išslysti iš savo vietos ir sužaloti vairuotoją ar keleivį.
ĮRAŠO KOMENTARAI